Az egészséges életmód és az ezzel járó gyógyuláshoz vezető út fontos eszközei a helyes táplálkozás és a rendszeres mozgás. Azonban ezek nem könnyen elért, azonnali eredmények, hanem egy hosszabb, folyamatnak kell lezajlania ahhoz, hogy beépüljenek az ember életébe és valódi változást eredményezzenek.
- szokás mondani, ami igaz is, hiszen bizonyított, hogy a rendszeres testmozgásnak olyan hatásai vannak például a vércukorszintre vagy a vérnyomásra, mint a gyógyszerek. Másrészt viszont megtévesztő, hiszen nem elég naponta bevenni egy pirulát, hanem sok időt és energiát rá kell áldozni! Azonban a hatások maradandóak.
Az életmód megváltoztatásához két kulcsfontosságú elem a motiváció és az információ. Ha csak az egyik hiányzik, nem lesz sikeres a változás. A siker pedig itt abban mérhető, hogy sikerül-e lecserélni (pontosabban átalakítani!) a korábbi berögzült, rossz, de kényelmes mindennapokat az egészséget javító vagy éppen gyógyulást okozó szokásokká. E nélkül a pár napig vagy hétig tartó diéta és edzések csak ideiglenes eredményt hozó, szenvedős elfoglaltságok lesznek.
Hogyan áll akkor össze egy jó életmódváltó program?
Már csak ahhoz is szükséges egy belső motiváció, hogy az ember fontolgatni kezdje az életmód változtatást és olvasgatni kezdjen, milyen módszerei vannak. Ez a fajta motiváció sok mindenből eredhet (tartós gyógyulás igénye krónikus betegségből, forma vagy edzettség javítása, magánéletben történt változások, stb.), de minden esetben megfogalmazódik egyfajta vágyódás a pozitív irányú változásra.
A folyamat elkezdéséhez – bár közhelynek tűnik – némi akaraterőre van szükség, mivel ez az a képesség, amivel olyan dolgokat lehet megtenni, amit az ember nem akar. Márpedig elsőre a sportolás, a dohányzás abbahagyása vagy a megszokottól eltérő ételek fogyasztása az emberek többségének nehéz, olykor kellemetlen lépés is lehet.
Ekkor fontos a megfelelő információ megszerzése: mit és mennyit kell enni, mozogni? Ebben segítenek az életmód orvosi csapat szakemberei (orvos, dietetikus, mozgásterapeuta, mentálhigiénés szakember), akik a kezdéshez szükséges, megfelelő tudással vértezik fel a gyógyulni vágyót, és elérhető célokat állítanak fel számára. Ennek része mindegyik területen a felmérés, tanácsadás és az állapot követése.
Az első két hétben az akaraterő és a szakemberek tudásába vetett bizalom visz előre. Sok kezdeményezés sajnos itt el is hal, pedig két hét után (persze csak ha az ember tényleg betartja az utasításokat) már érezhető a változás, a tényleges eredmény: a helyes életmódtól az ember fizikailag és szellemileg is jobban érzi magát. Frissebb, energikusabb, lassan de folyamatosan elindulnak lefelé a vérnyomás-, vércukorértékek (főleg mozgás után) és a kilók is. Ekkor már az akaraterőt kezdi felváltani a „lelkesedés”.
Onnantól kezdve, hogy az ember érezhető és szemmel látható fizikai és lelki változáson megy át, a „sikerei áldozatává” válik. Érzi, hogy elindult egy jó irányba és ennek eredményei tovább ösztönzik az életmód változtatás útján. Ekkor már kevésbé az akaraterő hajtja (és nem szükséges rossznak éli meg a változásokat), hanem élvezni kezdi az edzéseket, az új ételeket és azt a pozitív érzést, amik ezek okoznak. Egyfajta vágyódás és kíváncsiság ez, mit lehet még ebből kihozni? Mennyire lehet majd „jól lenni”?
Nagy segítséget jelentenek ebben a különféle okoseszközök, alkalmazások, amikkel objektíven lehet naplózni a mozgást, de még az elfogyasztott kalóriákat is. Így számszerűen is követhető a fejlődés, és nem mellesleg az adatok megosztása a mozgásterapeutával vagy a dietetikussal nagy segítséget jelent a program pontos személyre szabásában, és így a hatékonyság növelésében.
Az, hogy az életmódbeli változtatások fokozatosak vagy radikálisak, nagyban függ az egyéntől, de minden esetben egyeztetni kell a programot író szakemberekkel. Az esetek többségében nincs jó vagy rossz megoldás ebben, a fontos csak a megfelelő program és annak következetes betartása.
A valódi haladás érzése olyasmit vált ki egy edzetlen személyből, amit még soha vagy régen tapasztalt: őszinte lelkesedést a mozgás iránt. A tény, hogy érti folyamatot, hogy valódi előrelépést lát, hogy fittebb, hogy jobban érzi magát, hogy hétről-hétre egyre többre képes adja meg az igazi, hosszútávú motivációt, a lelkesedést. Ekkor már a korábban kellemetlen, szükséges rossznak tekintett mozgás örömforrássá és kezd az élet részévé válni – azonban elengedhetetlen ehhez az egyén kezdeti akarata és a szakemberek útmutatásai.
Étkezés terén már gyerekként megszokja az ember azokat az ízeket, ételeket, amik körbeveszik. Manapság azonban egyre könnyebb elérni más kultúrák ételeit, ízvilágait, és könnyen be lehet építeni azokat a saját étrendbe is. Ehhez persze kell némi nyitottság, ismerkedés az újjal, ám ez is okozhat jó érzést, alakulhat akár egy új hobbivá.
Ha már nem nyűg az egészséges életmód, elemei könnyen beépülnek a mindennapokba leváltva a korábbi megszokásokat. Persze mindig „van feljebb”, lehet hova javulni, de egy idő után elég egy egészséges mértékletességet tartani a mozgásban vagy a táplálkozásban, és tovább jönnek a sikerek.
Persze egy idő után megjelennek az úgynevezett „platók”: amikor a sok edzés ellenére sem csökken tovább a testsúly vagy más értékek. Ekkor a szervezet megszokta az eddigi életvitelt, valamit változtatni kell, például az edzésmódszeren. Ebben a szakemberek tudnak segíteni, akik ideális esetben végig követték a program résztvevőjének állapotát, programját a teljes időszak alatt, így ha szükséges, tudnak változtatni a korábbi programon.
A tartós életmód váltásban nagy szerepe van a betegnek, hiszen az ő elhivatottsága és munkája kell ahhoz, hogy jobban legyen - ezt nem lehet megspórolni. Azonban ha a megfelelő szakmai csapat áll mögötte egy jól felépített, egyénileg meghatározott programmal, sokkal könnyebb eljutni a 3. lépcsőfokig, azaz a helyes életmód kialakításáig, amikor már a maga beteg is tudja és érti, hogyan kell egészségesen élni.
Végülis ez a célja az életmód orvolásnak!